Emneuge
Sikke en helt igennem fantastisk emneuge, vi har haft. Igennem ugen har vi haft fokus på krop og sundhed samt mad og motion. Vi startede ugen med trafikdag. De yngste bestod gåprøven med bravour, og de store havde cykelprøve, hvor der blev lavet cykeltjek. Der blevet øvet i “kravlegård” i skolegården, hvorefter de var ude i den myldrende trafik i Sejerslev. Det klarede de rigtig godt.
Tirsdag og onsdag var eleverne delt ud på mindre hold, hvor de lavede sunde müslibarer i køkkenet med Kirsten, lærte om den gode sunde madpakke med Linette og Jakob, spillede Slappuck i hallen med Kathrine, og trænede Ultimate frisbee med Nikolaj.
Torsdag havde den ældste klasse seksualundervisning, mens de andre havde fokus på mental sundhed. Vi havde besøg af Linettes mor, der gav os ro med en omgang mindfulness og aromaterapi med lækker duft af lavendel.
Ugen blev sluttet af med en skøn motionsdag ved Ejerslev havn. Eleverne løb runder om lagunen, der blev spist lækre müslibarer, vores fantastiske købmand havde sponsoreret frugt og eleverne gav den fuld gas og fik røde kinder. Til slut spiste vi lækker suppe lavet af Mary Ann, uddelte diplomer og fik ønsket hinanden god ferie.
Vi ønsker jer alle en rigtig god efterårsferie!
– personalet
Vigtig info
Husk badetøj mandag efter ferien – vi starter op med svømning i Jesperhus. Svømning er for alle. Alle har fremover fri 14.15 om mandagen.





