Nok en dejlig uge med svømning – og fokus på julemarkedet i alle ledige stunder. Ugebrevet bedste opfølgning: Ofelia og Rosamynte er nu indskrevet på skolen. Så nu kan vi helt officielt byde varmt og højlydt velkommen til pigerne og deres familie. Vi håber, I bliver glade for at være en del af Naturfriskolens fællesskab.
Nyt fra 0. klasse
Vi har I denne uge arbejdet med spejling af figurer. De har øvet sig I at kopiere forskellige former. Derudover har vi arbejdet med kendskabet til cirkler, trekanter og firkanter.
Vi har også været til en mega hyggelig fødselsdag ved Per. Der blev leget en hel masse både udendørs og indendørs, kigget på dyr og forskellige maskiner. Og så var det selvfølgelig med halloween tema, en masse flot pynt og flotte kostumer.
Nyt fra 1.–2. klasse
Så er vores anden uge med ugeskema klaret. Jeg er helt blæst bagover – de er SÅ seje, og der bliver arbejdet virkelig godt i timerne. De har rigtig fanget fidusen.
Vi har øvet de svære ord til næste uges læselektie fælles i klassen. Der er bogstaver som z, x og q – pyyyyhhh… Husk meget gerne at få skrevet på læsesedlen. De bliver så stolte, når de kan vise, hvor gode de har været.
Vi har også haft tid til at lave krea, hentediktat og se lidt film.
Nyt fra 4.–5. klasse
4.-5. klasse har vi haft en dejlig “normal” uge, hvor vi har arbejdet videre med procent i matematik, hvor den har stået på at finde ud af, hvordan man regner en procentdel af et tal og ellers har de under ugeskema arbejdet med halloween-matematik 🎃.
I historie rejste eleverne tilbage i tiden og lavede vikingegrød.
Fredag fortsatte produktionen til julemarked, hvor vi igen gik i køkkenet og bagte pebernødder.
Nyt fra 5.–6. klasse
Så kom vi igennem endnu en dejlig uge i klassen!
Vi har arbejdet med nutid og datid, og eleverne har været i gang med at rette deres egne historier.
Vi har også haft en fantastisk klassens time, hvor vi talte om sociale medier og lavede opgaver om, hvordan vi skal opføre os på nettet. Sammen udarbejdede vi en række huskeregler til forældrene med gode råd til, hvordan de kan hjælpe børnene med at færdes trygt og ansvarligt på sociale medier.
Derudover har eleverne fået tid til at lave en omgang lækre bolcher, som vi skal sælge på julemarkedet.
Nyt fra 8. klasse
Hver eneste uge snakker vi om fremtiden. Det er ret berigende at høre de unge menneskers overvejelser omkring skole og uddannelse. De henter meget støtte hos hinanden og i fællesskab finder vi veje gennem uddannelsessystemet og vurderer muligheder. I næste uge starter Luna i praktik med henblik på junior mesterlære. Måske får flere lyst til at prøve kræfter med det koncept. Spændende.
I matematik har de fået lov at sidde ned – til gengæld kæmpes der med ligninger.
Musiklæreren er så imponeret over klassens fremskridt og niveau i musik, at han seriøst mener, vi skal invitere til sommerafslutningsfest med helstegt pattegris og vigtigst: Dansefest, hvor vi skal danse til de unges musik 💃 Det kan I lige overveje
Vigtig info
- Den 7. – 8. november: Julemarked på Skarregaard, kl. 10 – 16. Børnene forventes at deltage i en enkelt vagt i 3 timer. Lørdag eller søndag kl. 10 – 13 eller kl. 13 – 16. Aftale det gerne med klasselæreren.
- Den 10. november kl. 10: Vi er inviteret til teater på Bjergby Friskole. Alle børn bliver fragtet til Bjergby på én eller anden måde
- Den 11. november, kl. 17:30 – 21:30: Den anden arbejdsaften i Vinhuset. Vi samler kasser og 🤞for en endnu større indtjening end sidst.
- Den 13. november: Opstart Naturfagsmaraton.
Vi planlægger to en rengøringsdage om året, én før skolestart i august og én før skolestart i det nye år. Der er to tidsrum, man kan vælge sig på. Den første rengøringsdag:
- Den 4. januar 2027 kl. 14 – 17 eller 17 – 20



